1552 - Temesvár ostromának kezdete
Temesvár módszeres ostromának kezdete: Castelluvio spanyol kapitány bátor lélekjelenléte és hősi halála…
1552. július 3-án megtörténik az első török roham a vár falai ellen, amely azonban véres küzdelemben összeomlik. Mindkét oldalon óriásiak a veszteségek.
1552. július 2-án egész napon át lÅ‘tte a török tüzérség Temesvárt. Az úgynevezett Sziget-városból a keleti védműveket és a várkaput lÅ‘tték, mÃg a második irány az északi kapuzat, illetve harmadszor a vár északi fala végig célpontja volt a topcsiknak. A nehéz – 13 és fél kilogramm tömegű – lövedékek záporozása (a törökök a falakat törték, de célozták a vár tornyait és kiemelkedÅ‘ részeit, valamint lÅ‘ttek a falakon mozgó védÅ‘kre is) és az ágyúk egész napos bömbölése demoralizáló volt…
Legalább is a várvédelembe beosztott cseh zsoldosok annyira megrémültek, hogy nyomban ki akartak vonulni, csak Losonczy István erélyes fellépése gátolta meg Å‘ket ebben. Losonczy fÅ‘kapitány pontosan tudta, hogy a hevenyészet vagy még oly védművekkel, falakkal és palánkokkal nem rendelkezÅ‘ Sziget-várost nem védheti, ezért lángba borÃtotta és visszavonult egész katonaságával a várba. A törökök azonban még idÅ‘ben eloltották a fellobbantott tüzeket – Ãgy a városka házai és épületei megfelelÅ‘ fedezéket biztosÃtottak a számukra, ágyúikat már sokkal közelebb vonhatták és folytathatták a heves tüzérségi csapást a várra. Még ekkor sikerült Losonczy Istvánnak futárt küldenie Castaldo Å‘rgrófhoz jelentve, hogy a török már rohamhoz készül…
Július 3-án valóban felkészültek a törökök, hogy az előző nap folyamán tört keskenyrésbe benyomulva – a keleti falon a kapu mellett – egyetlen rohammal elfoglalják a várat. A nikápolyi bég, Musztafa Tenbel parancsnoksága alatt indult meg a roham – a török gyalogság, köztük a janicsárok – nagy tömegei és több hullámban ismételték meg a támadást, de az itt védekező spanyol zsoldosok és magyarok olyan keményen visszavetették őket, hogy veszteségeik ellenére sem sikerült betörniük, sőt véres fejjel meghátráltak.
Ekkor azonban Musztafa nikápolyi szandzsákbég a visszavonulókat puskásokkal várta és irgalom nélkül lelövette, aki meghátrál. Újra és újra – lankadás és szünet nélkül – támadott a török. Musztafa bég hamarosan a rohamozók élére állt, hogy személyes példájával biztassa Å‘ket. A törökök betörtek a résen, a sáncaikba húzódó spanyol gyalogosokat is kivetették, akik pánik szerűen menekülni kezdtek. Csak bátor kapitányuk, Castelluvio lélekjelenlétének köszönhetÅ‘, hogy sikerült ebben a helyzetben fordulatot venni. Castelluvio a menekülÅ‘ spanyolok elé állva, velük szemben kivont kardjával a benyomuló török sokadalom ellen támadt, amelyet látva spanyol katonái is követték, ekkor a váratlan spanyol ellentámadást látva Losonczy nyomban erÅ‘sÃtést küldött, számos magyar hajdú omlott rá még a betörÅ‘ törökre, és sikerült is véres harc árán kiszorÃtani Å‘ket. A küzdelem négy óra hosszan át tombolt: becslések szerint csak ekkor közel 2-ezer török esett el, mÃg a védÅ‘k is 150 katonájukat elvesztették (nem is számÃtva a sebesülteket).
A küzdelem azonban ezzel még nem ért véget a sáncok és a falak fedezéke mögül élénk lövöldözés kezdÅ‘dött. S ez is nagy veszteségeket okozott. Musztafa bég ki az elÅ‘zÅ‘ kudarcába nem nyugodott bele, most is a török tábor élén rendelkezett a csapatai összevonásáról és megerÅ‘sÃtésérÅ‘l, amikor a várból mellen lÅ‘tték, nyomban összeesett. A janicsárok ekkor megújÃtották a rohamot a várfal ellen, amely még az elÅ‘zÅ‘ támadásnál is hevesebb volt. Losonczy István is az elsÅ‘k között küzdött és bátran bÃztatta a védÅ‘ket. A küzdelem hevében elesett a bátor spanyol kapitány, Castelluvio is. Az öldöklésben és a nyári nap hevében kimelegedvén mind sisakját, mind mellvértjét lecsatolta, hogy egy kissé megtörölközzön, amikor egy rejtekbÅ‘l tüzelÅ‘ janicsár jól célzott lövéssel szÃven lÅ‘tte, azonnal meghalt. A parancsnok halálát bosszulandó a védÅ‘k kitörést intéztek a Sziget-város rész romjai között meghúzódó törökök ellen, s egészen estig kaszabolták Å‘ket. Castelluvio holttestét katonai tiszteletadással Losonczy István fÅ‘kapitány annak a bástyának az oldalában temettette el, ahol elesett.
A harc az éjszaka folyamán újra fellángolt: a keleti kapu előtt húzódó palánkot és sáncot a törökök elvesztették, de aztán újra visszafoglalták. A védők behúzódtak a vár falai mögé és a beomlott rést gerendákkal és kövekkel elreteszelték valamint az összes kaput elfalazták.
A következÅ‘ napon – július 4-én – az ostromlók megkezdték a várat övezÅ‘ mocsaras ingovány vÃzének lecsapolását. A nagy hÅ‘ségben az azt tápláló közeli Béga és Temes vize is apadt, Ãgy a lecsapolási és vÃz elvezetési munkálataiknak ez is kedvezett.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges