1542 - Nádasdy Tamás kinevezése

Nádasdy Tamás országbíró és országos fÅ‘kapitány...

 

1542. december 22-én neveztek ki az uralkodó, I. Ferdinánd király Magyarország egyik leghatalmasabb földesurát, Nádasdy Tamást országbíróvá és egyben országos fÅ‘kapitánnyá is. Nádasdy Tamás korának igen művelt, és nagy mecénás reneszánsz műveltségű fÅ‘ura ezzel, az országbárók, az országzászlós urainak második legfontosabb pozícióját foglalta el. Maga is részt vett a törökellenes küzdelmekben, s a két király – a Habsburgok és Szapolyai János király – viszályában is. Mint ilyen jelentÅ‘s részt vállalt a magánvagyonával az ország védelmében is. Hiszen ekkor jelentÅ‘s szereppel bírtak a védekezésben a fÅ‘nemesek magánkatonaságai. Egy-egy vagyonosabb fÅ‘úr jelentÅ‘s számú fegyverest tarthatott zsoldjában. Az országbíró, majd nádor, Nádasdy Tamás, kinek birtokai szintén a török portyák irányába feküdtek. Sárvárott ezer harcost tartott fegyverben, fele-fele arányban lovasokat és gyalogokat, kiknek évi zsoldja 19 551 forintot tett ki.

 

Nádasdy addig már Vas vármegye fÅ‘ispánja és egyben a horvát báni méltóságot is viselte volt. Igaz, hogy 1546-ban többszöri kérelmére a király felmentette az országos fÅ‘kapitányi tisztbÅ‘l, de késÅ‘bb, 1548-ban újólag Å‘t nevezték ki erre a posztra, 1552-ben azonban újra lemondott. 1554-ben választották meg nádornak (Báthory András és Batthyány Ferenc ellenében).

Nádasdy Tamás és felesége, Kanizsai Orsolya egyesített címere

egy fametszeten a korabeli nyomtatott Újtestamentum fedlapján...

 

Nádasdy Tamás egyik legfontosabb fegyver- és bajtársa és mondhatni barátja volt – a késÅ‘bb szigeti oroszlánként híres – Zrínyi Miklós. Számos fegyvertényt együtt hajtottak végre – melyek közül a legnevezetesebb a „babócsai diverzió” volt (1556. júliusában), mikor is a szigetvári erÅ‘dítményt ostromló Khádim Ali budai pasa erejét sikeresen megosztották és elvonták Sziget alól, felmentve ezzel Horváth Márk kapitány kimerült védÅ‘it... KésÅ‘bb is számos alkalommal együtt indítottak hadi vállalkozásokat. Máskor amikor a Porta számon kérte Horváth Márkót, hogy a csapatai miért fenyegetik szüntelen és dúlják a mohácsi szandzsák területét, miért ejtenek foglyokat – amiként most is Szigetben raboskodik számos muszlim utazó és szpáhi – akkor a szigeti várkapitány azt írta válaszul, hogy Å‘ errÅ‘l semmit sem tud, s a portyákat Zrínyi Miklós és Nádasdy Tamás vitézei hajtják végre (!).

 

Az is egy érdekes momentum, hogy amikor 1562-ben meghalt a már a korszak egyik neves politikusaként és katonai vezetÅ‘jeként szállt sírba. Nádasdy Tamás, az ország nádora halála után, a bécsi kormányzat egészen negyvenhat esztendÅ‘n keresztül betöltetlenül hagyta ezt a magyar alkotmányban kiemelten fontos tisztséget,

 

Szerecz Miklós: Vitézség tükrei. ZrínyitÅ‘l Rákócziig. - kézirat