1555 - Tojgun budai pasa kudarca Szigeth alatt

„Harcunk mindennap erÅ‘s volt…”

Tojgun budai pasa kudarca Sziget alatt…

 

1555. október második hetében – a legnagyobb bizonyossággal október 9. és 13. között – a budai pasa, Tojgun egész Somogy vármegyében – az elÅ‘zÅ‘ hónap folyamán – sikerrel hódító hada teljesen elszigetelte Szigetvárt, s hamarosan nyugati irányból, Babócsa felÅ‘l Sziget alá érkezett…

 

Ugyanakkor 1555. október 15-én kelt levelében Pallavicini Sforza Å‘rgróf már arról tudósította a nádort, Nádasdy Tamást, hogy: „PethÅ‘ János emberei elfogtak egy törököt, aki azt mondta, hogy a pasa abbahagyta Szigetvár ostromát.”

 

A szigetiek köszönhetÅ‘en az elÅ‘zÅ‘ években folyamatosan folyó erÅ‘dítési munkálatoknak és Kerecsenyi László kapitány serénységének sikeresen ellenállnak a budai pasa támadásának.

 

1555-ben Kerecsényi László szigetvári kapitánysága idején, Tojgun budai pasa már Somogy megye kisebb várait hódoltatta, hogy Szigetvárt elszigetelje, a várat körülvette ugyan, ostromával azonban nem is próbálkozott. Kerecsényi emígy számolt be a nádornak, Szigetváron kelt, 1555. október 12-én írt levelében:

"Az terek ránk jött vala ezten Pénteken, hogy megszálla Szerdáig volt alattunk. Harcunk minden nap erÅ‘s volt, de álgyuval nem lüteté, nem akarna hozzá kezdeni, hogy látá az helnek erÅ‘s voltát, Å‘ magoknak kevés voltát (…). Mert semmi puskása nem vala az tereknek, az terekben sok hala meg puska miatt, az miénkbenpedig Istennek hála egy sem vesze."

 

Tojgun budai pasa 1555-ös hadjárata Somogyban és támadása Szigetvár ellen...

 

Valószínű annak volt köszönhetÅ‘ mindez, hogy a mocsaraktól körülvett vár erÅ‘dítését folyamatosan végezték, hanem is mindig úgy folytak a munkálatok, anyagi erÅ‘ és pénz hiányában, ahogyan a Haditanács és a fÅ‘kapitány megkövetelték volna. A "védelem ereje nem a falakban van", néhányszor bebizonyosodott. A szigetiek sikere a vitézek elszántságának eredménye, hiszen éppen a budai pasa hadba szállása elÅ‘tti nyáron tájékoztatta a várkapitány a nádort, hogy a várbeliek már rég nem kaptak zsoldot, kéri sürgesse azt meg a királynál, "mert bizony kegyelmes uram, hogy az nép tovább nem türheti, mert éhen halnak."

 

A harcban – Zsámboki János tudósítása szerint – 300 török is oda veszett, s Kerecsenyi írta, hogy a budai pasa sátrát is sikerült egy ágyúlövedékkel elrontani. Mindezek után Tojgun hamar tábort bontott és elvonult Sziget alól.

 

A várat ugyan nem vehette meg, de stratégiai célját elérte: Szigetvárat teljesen elszigetelte és hurokba fogta, avagy zsákba dugta, hiszen köröskörül minden erÅ‘dítményt a törökök bírtak, valamint palánkok és kastélyok sorával igyekeztek a szigetiek mozgását figyelni és akadályozni. A vár „hátországa” a töröknek adózott. A védÅ‘k teljesen beszorultak. (Ezen a helyzeten majd csak Horváth Márk kapitány, s különösen a nagyobb, 1556-os sikeres védelem – mikor Khádim Ali budai pasa közel negyven napig vívta a várat – után sikerült változtatni.)

 

Szerecz Miklós: Vitézség tükrei. ZrínyitÅ‘l Rákócziig. – kézirat

Magyar levelek a XVI. századból. Kerecsényi László Nádasdy Tamáshoz. In: TT. 1906. 133.
Uo. uő. 125.