1558 - Szigetvár behajtott adója

EmlékeztetÅ‘ az 1558. évi Szent György-napi pénzadó felvételérÅ‘l.

 

Ugyancsak jól dokumentált a szigetiek által utolsó Horváth Márk kapitánysága idején (1558. április – 1561. augusztus) hódoltatott falvak sora, s az onnan behajtott jövedelmek. Horváth Márkról már többszörösen olvashattuk, hogy a török elleni offenzív fellépést képviselte a védelem élén, s ehhez nem csupán a katonai akcióinak fegyveresen végrehajtott bizonyítékai vannak, de azok a gazdasági iratok is ezt demonstrálják, melyekbÅ‘l jól kiolvasható, hogy a vár jövedelmei, mely számmal növekedtek meg. Tudjuk, hogy adóztatta a malmokat is – még pedig a töröknek szolgálókat is – mint nagyon fontos stratégiai gazdasági alapegységet…

 

Ezekben a jegyzékekben szerepelnek Szigetvárhoz közeli, vagy éppen a török Pécs szomszédságában fekvÅ‘, illetve a királyi SzigettÅ‘l meglehetÅ‘s távolságra esÅ‘ falvak is. Így például:

a közeli CsertÅ‘ (eredeti iratban így: CHERTHEW) 4 Forint 30 dénárt fizetett,

Drávasztára (ZTHARA) 19 Forint 22 dénár,

Vajszló (WAYZLO) 25 Forint,

Bakonya 87 dénárt rótt le…,

ugyanakkor Bicsérd (BYCHERD) szentgyörgynapi cenzusa 2 Forint 50 dénár,

a Pécs aljában fekvÅ‘ Málom (MALOM) ugyancsak 2 Forint 50 dénár volt;

fizetett ezentúl a tolnai Bátaszék és Nyék (BATHAZEK, NYEK) 100 Forintot – itt pontosan tudjuk, hogy „újszerzeménye” ez Szigetnek és Horváth Márkónak, mivel az iratban olvassuk, hogy ezen kerek összegbÅ‘l a várat illeti 76 Forint, míg a hódoltatást végzÅ‘ vitézeknek – akik vásárra vitték a török területen a bÅ‘rüket – pedig jár 24 Forint.

 

Hogy ez nem volt veszélytelen feladat azt talán nem kell bizonyítani! Azonban beszédesek az egyes adatok is: a SzigettÅ‘l szintén távol fekvÅ‘ Nagypall (NAGYPALL) bírája – Nagy Balázs – lefizetett a szigetieknek 13 Forintot, amelybÅ‘l 1 Forint esett a vár kincstárába, a fennmaradó 12 Forintot a vitézek oszthatták el maguk között. A felosztás mértéke nem állt egyenes arányosságban az adott település Szigetvártól mért távolságával – sokkal inkább – az adott hely, terep, a szomszédos török fegyveres kompániák veszélyességével, hiszen a Mohács melletti Babarc (BABARCZ) bírája – Fyas Máté – 50 Forintot fizetett Szigetnek, ebbÅ‘l a várra 38 Forint, míg a hódoltatást végzÅ‘kre 12 Forint esett. Olyan is volt, hogy a vár semmit sem húzott csak a vitézek a településen beszedett adóból: Zóbák (ZOBAK) 5 Forint 50 dénárjából minden a hódoltatást végzÅ‘ katonáknak jutott (törvényesen).

 

MEMORIALE SUPER PERCEPTIONUM CENSUUM SANCTI GEORGII ANNI 1558.

(MOL E-554. FOL. LAT. 1348, FOL. 52-63.)
lásd. Tímár György: Királyi Sziget. Pécs. 1989.